YENİ!" Türkiye ve Covid-19 " adlı yazımız yayında!!! Hemen Oku
Makro İktisat

İŞSİZLİK VE NÜFUSUN İŞGÜCÜ

2 Dakikalık Okuma Süresi

Ekonomik ve gerekse coğrafi yapı bakımında her geçen gün büyüyen Türkiye, gelişmekte olan ülkeler sıralamasında büyük bir özveri ve çalışma potansiyeli göstererek listeye adını büyük bir başarıyla yazdıran ülkelerden biridir. Eskiye nazaran dışa bağımlı olmaktan kurtulan Türkiye; yeni bir çağ başlatarak kendi kalkınmasını, iradesini hepten sırtlanmış ve başarı merdivenlerini hızla tırmanmaya çalışan gayreti takdire şayan bir vaziyet almıştır. Peki bu kadar gelişen bir ülkenin de kendi çapında bir sorunu var mıdır? Elbette başarılar akabinde sorunları da getirmektedir. 21. yüzyılda çığ gibi büyüyen bir sorun haline gelen işsizlik sorunu Türkiye’yi al aşağı yapmaya çalışan bir sorundur. O halde her geçen gün büyüyen bu hastalığın ana kaynağı nedir? Genç nüfusun çok fazla olduğu Türkiye’de, işverenler genç ve deneyimsiz olmasını göz önünde tutarak gençlere istihdam sağlamamaktadır. Bir diğer seçenekte esnek ve çalışma potansiyelimizin batı ülkelerine nazaran ağır olmasıdır. Türkiye’de kısmi zamanlı çalışma olarakta gerideyiz aynı zamanda. İşverenler kendi istedikleri statüye uygun personel aramaktadır. Bu sebepten ötürü çalışan ve işveren arasında muhtemel bir çekişme başlamaktadır. Haliyle işsizlik rakamları bu ve buna benzer şekilde giderse çift rakam olarak görmeye devam edeceğiz.

Biraz da sayısal verilere baktığımızda Mart, Nisan ve Mayıs aylarını baz alan bir çalışma neticesinde TÜİK genel verileri açıklamıştır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan Nisan dönemi işgücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 427 bin azalarak 3 milyon 775 bin olarak kaydedildi. İşsizlik oranı 0,2 puan azalarak, yüzde 12,8 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı ise 0,1 puanlık azalma ile yüzde 14,9 oldu.

TÜİK’in açıklamasına göre, istihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon 585 bin azalarak 25 milyon 614 bin olarak tespit edildi. İstihdam oranı ise 4,9 puan azalarak yüzde 41,1 olarak kaydedildi. Bu dönemde, istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 491 bin, sanayi sektöründe 209 bin, inşaat sektöründe 361 bin, hizmet sektöründe 1 milyon 524 bin azaldı. İstihdam edilenler arasında en büyük kesimi yüzde 56,7 ile hizmet sektöründe çalışanlar oluşturuyor. Bunu yüzde 20,9 ile sanayide ve yüzde 17,5 ile tarım sektöründe çalışanlar takip ediyor. Bu dönemde inşaat sektöründe çalışanların oranı ise yüzde 4,9 olarak belirlendi.

      Son dönemde küresel salgın olan  koronavirüsle mücadele kapsamında ekonomi resesyona uğramıştır. Ülkemizin büyük gelir kaynağı olan turizm ve tarım  açılan yaraları hızla kapamaktadır. Bu da mevsimsel işçiliğin istihdamını göstermektedir. Bu duruma istinaden kış döneminde yine bir çok kişi işsiz olarak kayıtlara geçecektir. Buna mütevellit TÜİK’te işsizlik başvurusunda bulunmayan kişi/kişileri işsiz olarak değerlendirmeye almıyor. Bu demektir ki kayıtlara geçmeyen binlerce kişi işsiz vaziyette. Biraz daha esnek çalışma kuralları olursa belki de bu rakamlar hızlı bir düşüş gösterecektir.

Kaynakça: TUİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir